بی‌توجهی مسئولان به رفع مشکلات معیشتی مردم دلیل شکل‌گیری اعتراضات اخیر است/ شباهت حوادث اخیر با اعتراضات مردم به سیاست‌های دولت هاشمی

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس،  مهدی اسماعیلی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در مناظره ” جمهوریت نظام ” که به همت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران برگزار شد، گفت: جمهوریت جزو لاینفک اعتقادی در حوزه نظام اسلامی است و هیچ حکومتی مقبولیت و امکان فعلیت ندارد مگر این که پشتیبانی اکثریت مردم را داشته باشد.

وی در ادامه در پاسخ به برخی شایعات پیرامون عدم اعتقاد برخی اندیشمندان انقلاب به جمهوریت، ادامه داد: ما در میان اندیشمندانی که در صحنه انقلاب هستند کسی را نداریم که معتقد باشد بدون حضور مردم امکان تاسیس حاکمیت وجود دارد. من تمام آثار آیت‌الله مصباح را خوانده‌ام و در تمامی آثار وی اندیشمندان و علمای دیگر کسی نیست که اعتقاد داشته باشد حاکمیت بدون نظر مردم امکان دارد. البته یکسری بحث‌ها سر تداوم حاکمیت وجود دارد که یک بحث مبنایی است.

این استاد دانشگاه با اشاره به شکل‌گیری دوران مشروطه تصریح کرد: در دوره‌هایی در تاریخ قبل از انقلاب مجلس ما برخواسته از مردم بود و علیرغم بسیاری از افت و خیزها و دخالت مجالس آزادی را هم شاهد بوده‌ایم ولی هرجایی به دیکتاتوری رضاخان و محمدرضا شاه می‌رسیم آنجا خفقان حاکم می‌شود و رای مردم به حاشیه می‌رود اما در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب، اصل شکل‌گیری حاکمیت جمهوری اسلامی و نظام جمهوری اسلامی با یک رای عمومی شکل گرفته است. برای قانون اساسی جمهوری اسلامی انتخاب نمایندگان مردم بوده و توسط آنها نوشته شده است و از تمام گروه‌های سیاسی داوطلب مجلس خبرگان قانون اساسی بوده‌اند. و بی‌سابقه‌ترین مدل مردمی در انقلاب اسلامی اجرا شد.

اسماعیلی در بخش دیگری از سخنانش، تاکید کرد: یک زمان برخی دوستان به ماجرای دوم خرداد می‌گفتند جنبش دوم خرداد، در صورتی که جنبش نیست، جنبش چیزی است که خارج از حاکمیت شکل می‌گیرد ولی وقتی مردم در چارچوب قانون اساسی آمده‌اند و رای داده‌اند دیگر جنبش نیست.

وی تصریح کرد: مردم ما همانهایی هستند که در دوره‌های مختلف به نامزدهای جناح های متفاوت رای داده اند پس نباید گفته شود که مردم در فلان انتخابات انتقام فلان موضوع را گرفتند. سال ۸۸ در میان نامزدها فکر کردند احمدی‌نژاد اصلح است به وی رای دادند، سال ۹۲ با ۲۵ هزار بیشتر از حد نصاب رای آورد و صبح روز بعد از اعلام نتایج رقبا رفتند و تبریک گفتند، پس چه انتقامی؟

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگرچه نقدهای جدی‌ای به آقای روحانی داریم ولی به عنوان رئیس‌جمهور کشور به وی احترام می‌گذاریم، ما صحنه انتخابات را خارج از ساختار نظام و دعوای حق و باطل نباید بدانیم.

اسماعیلی افزود: مردم ما مردم سالاری دینی را انتخاب کردند. در نقاط مختلف دنیا هم مردمسالاری براساس مسائل بومی و مسائل دیگر آنها اتفاق می‌افتد مانند آمریکا که می‌بینیم رئیس‌جمهوری انتخاب می‌شود که رای وی ۲میلیون ۷۰۰ هزار تا از نفر دوم کمتر است. در کشورهای دیگر هم مدل های دیگری ممکن است باشد. پس ما مردمسالاری دینی داریم که متناسب با اقتضائات کشورمان است.

وی در ادامه با اشاره به شایعاتی در خصوص پرداخت مبالغ هنگفت از بودجه به برخی نهادهای حاکمیتی، گفت: اصلا چنین چیزی وجود ندارد که بودجه آنچنانی به نهادهایی که آقای زیباکلام و دوستانشان اسم می‌برند، پرداخت شود، در کل از ۴۲۰ میلیارد هزار تومان بودجه کشور ۲ هزار میلیارد تومان به نهادهایی مانند نهاد رهبری در دانشگاه‌ها و حوزه علمیه پرداخت می‌‌شود که این مبلغ هم در رابطه با مسائل فرهنگی و مسائلی از این دست می‌شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: نباید آدرس غلط و اطلاعات نادرست به مردم داد. تمام بودجه کشور در اختیار دولت است و طبق مصوبات بین نهادهای مختلف توزیع می‌شود و دیوان محاسبات هم نظارت می‌کند، همان دیوان محاسباتی که در تلفیق بودجه سال ۹۵ گفت دولت ۸۰ درصد تخلف بودجه ای دارد.

اسماعیلی در ادامه در خصوص اغتشاشات اخیر هم خاطرنشان کرد: در این رابطه نظرسنجی صداوسیما که در تمام دنیا جزو معتبرترین نظرسنجی‌ها است مشخص کرده که ۸۹/۹ درصد پاسخگویان بی‌توجهی مسئولان برای رفع مشکلات معیشتی مردم را دلیل شکل‌گیری اعتراض دانسته‌اند. البته در این موضوع مجلس هم مقصر است ولی اجرا با دولت است.

وی گفت: در بودجه ۹۷ اگرچه اقدام خوبی در خصوص یارانه انجام شد ولی چنان این موضوع بدون اطلاع‌رسانی و بسته‌ رسانه ای انجام شد که مردم را نگران کرد. خیلی از مردم دارند با یارانه زندگی خود را سامان می‌دهند و این موضوع که گفته می‌شود برای حذف ۵۰ درصد یارانه مردم، سازوکاری وجود ندارد مردم را نگران می‌کند.

این استاد دانشگاه گفت: جنس اعتراضات اخیرا از جنس اعتراضات سال ۷۱ بود که سیاست‌های اقتصادی دولت هاشمی مردم را در تنگنا قرار داد، الان هم این اتفاق در دولت روحانی رخ داد و خواستگاه‌ها و شعارهای مشترکی در این دو وجود دارد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *