کاهش بهره‌وری با خواب کمتر از ۶ ساعت

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، براساس جدیدترین بررسی‌های صورت گرفته، خواب کمتر از شش ساعت بر عملکرد افراد در کار تأثیر می‌گذارد، حتی اگر آنها احساس کنند، به اندازه کافی استراحت کرده‌اند.

گروه تحقیقاتی «RAND» وابسته به نیروی هوایی آمریکا، به تازگی آنالیز ۱۰۰ صفحه‌ای درباره آثار خواب و کم‌خوابی بر مغز و نتیجه آن روی اقتصاد ارائه کرده است؛ براساس این تحقیق، ایالات متحده با اشتغال افرادی که کمبود خواب دارند، سالانه ۴۱۱ میلیارد دلار ضرر می‌کند.

این مطالعه تأکید می‌کند، افرادی که خواب کمتر از ۶ ساعت دارند، فارغ از اینکه  احساس خستگی دارند یا خیر، در انجام وظایف روزانه‌شان کوتاهی می‌کنند. 

یافته‌های این پژوهش که در مجله «PNAS» منتشر شده است، حکایت از‌ آن دارد، افرادی که کمتر از ۶ ساعت می‌خوابند، ۲ برابر بیشتر از دیگر افراد، رفتار پرخاشگرانه بروز می‌دهند. 

 ضمن اینکه کمبود خواب سبب ترشح بیشتر هورمون گرلن که هورمون اشتهاآور است، می‌شود و سطح تولید هورمون لپتین را که هورمون سیرکننده است، کاهش می‌دهد.

تحقیقات نشان داده که افرادی که کمتر از ۶ ساعت در طول روز می‌خوابند، ۳۰ درصد بیشتر از افرادی که بین ۷ تا ۹ ساعت می خوابند، در معرض چاقی قرار دارند.

انتهای پیام/ 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *