افزایش ۵۰۰ درصدی مرگ و میر زنان آمریکایی در اثر دخانیات

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، براساس تازه‌ترین داده‌های منتشر شده از میزان مرگ و میر آمریکایی‌ها در اثر استعمال دخانیات، سالانه بیش از ۵۸۰ هزار نفر در این کشور بر اثر دخانیات جان خود را از دست می‌دهند. 

 آمار مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ایالات متحده آمریکا حکایت از آن دارد که مرگ و میر کلی در میان سیگاری‌های مرد و زن در ایالات متحده حدود سه برابر بیشتر از افرادی است که هیچ‌وقت لب به سیگار نزده‌اند. 

به گفته پژوهشگران، دخانیات سالانه جان ۵۸۰ هزار آمریکایی را می‌گیرد؛ ۲۷۸ هزار و ۵۴۴ مرگ و میر مربوط به مردان و ۲۰۱ هزار و ۷۷۳ مرگ و میر مربوط به زنان می‌شود. 

علت اصلی مرگ و میر بیش از حد در میان سیگاری‌ها، بروز بیماری‌هایی همچون سرطان و بیماری‌های تنفسی و عروقی‌ست که مؤثرترین عامل بروز آنها نیز استعمال دخانیات است. 

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سازمان کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده آمریکا نیز، سالانه بیش از ۳۴ هزار سیگاری در این کشور بر اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی، جان خود را از دست می‌دهند.

بر اساس آمار و ارقام موجود، سالانه بیش از ۷ هزار و ۳۰۰ سیگاری بر اثر ابتلا به سرطان ریه جان خود را از دست می‌دهند؛ ضمن اینکه ۴۱ هزار نفر نیز در اثر قرارگیری در معرض دود سیگار افراد سیگاری، جان می‌بازند.

داده‌ها نشان می‌دهد، بین سال‌های ۱۹۶۰ تا ۱۹۹۰، مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در زنان سیگاری بیش از ۵۰۰ درصد افزایش یافته است و مردان سیگاری نیز با استعمال سیگار، خطر بروز بیماری‌های قلبی را تا ۴ برابر در خود افزایش می‌دهند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *