اعتکاف رمضانیه؛ خودسازی و مبارزه با نفس در شب‌های قدر

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، استقبال دانشجویان از اعتکاف رجبیه سبب شد تا امسال نخستین مراسم اعتکاف رمضانیه را هم شاهد باشیم، دانشگاهیان در شب‌های قدر با اجتماع در مسجد امام علی(ع) واحد علوم و تحقیقات نخستین مراسم اعتکاف رمضانیه را برگزار می‌کنند.

دانشگاهیان در این مراسم معنوی در مسجد امام علی (ع) واحد علوم و تحقیقات حلقه‌های معرفتی تشکیل می‌دهند و به قرائت جمعی قرآن و ادعیه می‌پردازند.

 

دانشگاهیان شب قدر را در مسجد امام علی(ع) واحد علوم و تحقیقات معتکف می‌شوند تا در خلوتی عاشقانه با خدای خود انس گرفته و به معبود نزدیک‌تر شوند، آن‌ها اعتکاف را میعادگاه انسان و معبودش می‌دانند تا از زرق و برق و بدی‌های دنیوی دور شوند و دلشان به نور الهی روشن شود.

آن‌ها روزها و شب‌های اعتکاف را زمانی برای خلوت با محبوب الهی می‌دانند تا سه روز از هرچه غیرالهی است دوری جویند و خویشتن خویش را به ذات الهی نزدیک‌تر کنند.

یکی از این دانشجویان که قصد حضور در اعتکاف رمضانیه را دارد، می‌گوید: او از رگ گردن به ما نزدیک‌تر است اما برای ما که روزبه‌روز در هیاهوی ساختگی دنیای مادی از او دورتر می‌شویم، اعتکاف جزء بهترین فرصت‌ها برای رسیدن به خدا و دور شدن از زندگی دنیوی است.

 

معتکف دیگری که با توشه خالی به مسجد آمده است، می‌گوید: توشه‌ای برای خویش نیاورده‌ام به این دلیل که نخستین اصل در اعتکاف خلوت با خدا، تفکر و تأمل است اما این تنها حسن اعتکاف برای من به شمار نمی‌رود به این دلیل که اعتکاف فرصت زندگی جمعی و یافتن بهترین‌ دوست‌ها را برای من فراهم می‌سازد.

دانشجوی دیگری که قصد اعتکاف دارد، می‌گوید: حاضر نیستم یک لحظه از این دوران را با دنیای پرگناه امروز عوض کنم، اعتکاف به انسان راه جدیدی نشان می‌دهد تا بتواند خود را بشناسد.

معتکف دیگری نیز معتقد است: این حس خوب و آرامش در جای دیگر پیدا نمی‌شود.

 

به گزارش فارس، حضور در مراسم معنوی اعتکاف این فرصت را ایجاد می‌کند که معتکفین با جدا شدن از دنیا و مشغله‌ها دنیوی به خود آیند و با خلوت و تفکر در خود و خدای خود و هستی و نعمت‌های الهی روح خود را صیقل دهند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *