۶۸ درصد مردان چین سیگاری هستند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، براساس اطلاعاتی که در سایت «qz.com» منتشر شده است، بیش از ۶۸ درصد مردهای چین سیگاری هستند و هر ساله تعداد زیادی در اثر مصرف دخانیات می‌میرند

آمار مردان سیگاری در چین در حالی رو به افزایش است که نرخ زنان سیگاری این کشور تنها ۳٫۲ درصد است. 

محققان اعلام کرده‌اند: نرخ مرگ و میر در اثر استعمال دخانیات در چین به شکل پیوسته رو به افزایش است و یک مرگ از هر ۵ مرگ را شامل می‌شود.

افزایش مصرف سیگار در چین موجب شده است، دولت چین شرکت دولتی دخانیات را به صورت یک تجارت بزرگ انحصاری اداره کند؛ این شرکت به خوبی هرگونه رقابت را کنترل کرده و با محدود کردن واردات خارجی یا تولید این محصولات در داخل، در دهه‌های گذشته به تجارت پرسودش ادامه داده است.

در شرایطی که سازمان بهداشت جهانی خواستار ممنوعیت گسترده استعمال سیگار در سراسر دنیا شده، هزینه استعمال سالانه آن در چین به بیش از ۵۷ میلیارد دلار رسیده است.

اعداد و ارقام موجود حکایت از آن دارد که بیش از ۳۵۰ میلیون نفر در چین سیگار مصرف می‌کنند و این در حالیست که این آمار تا کمتر از یک سال گذشته، ۳۰۰ میلیون نفر بوده است. 

آمارها نشان می‌دهد که ۴۴ درصد از کل سیگارهای جهان در سال ۲۰۱۴ در چین کشیده شده که ۲۶ درصد از هند بیشتر بوده است.

به گفته ژانگ استاد دانشگاه بین المللی تجارت و اقتصاد، توانایی پرداخت هزینه‌های سیگار میان مردم چین از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ به میزان ۸۵ درصد افزایش داشته است و بر اساس شواهد موجود، افراد با درآمد کم یا متوسط بیش از افراد ثروتمند برای دخانیات هزینه می‌کنند. 

داده‌های ارائه شده از سوی وزارت بهداشت این کشور حکایت از آن دارد که دخانیات در سال ۲۰۱۵ عامل مرگ بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بوده است. 

وزارت بهداشت چین نیز که  از کشته شدن بیش از یک میلیون نفر در سال در اثر استعمال دخانیات خبر داده بود، از روند رو به گسترش استعمال انواع سیگار در بین نوجوانان به دلیل پایین بودن قیمت آن هشدار داده است. 
تلاش اخیر دولت برای ممانعت از استعمال دخانیات در اماکن عمومی از سوی سیگاری‌های پایتخت در حالی صورت می‌گیرد که سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار هکتار زمین‌های این کشور زیر کشت تنباکو می رود. 

 ژنگمی چن از دانشگاه آکسفورد می‌گوید: حدود دو سوم مردان چین، دخانیات را قبل بیست سالگی آغاز می‌کنند و تا زمانی که در اثر آن بمیرند، دخانیات استعمال می‌کنند.

آمارها نشان می‌دهد که ۴۴ درصد از کل سیگارهای جهان در سال ۲۰۱۴ میلادی در چین کشیده شده که ۲۶ درصد از هند بیشتر بوده است.

این گزارش تأکید می‌کند،  اگر چین برای کاهش تعداد افراد سیگاری تلاش نکند، تعداد تلفات  ناشی از آن به دو میلیون نفر در سال ۲۰۳۰ و ۳ میلیون در سال ۲۰۵۰ افزایش خواهد یافت.

سازمان جهانی بهداشت تخمین می‌زند، ممنوعیت استعمال سیگار  در اماکن عمومی در سراسر کشور چین، میزان شیوع سیگار در مردان را با ۱۳ میلیون کاهش مواجه می‌کند و مانع از ۶ میلیون مرگ زودرس می‌شود.

سازمان جهانی بهداشت برای کاهش استعمال سیگار در این کشور برنامه‌هایی تدوین کرده که به زودی اعلام می‌کند. 

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *