صندلی‌های «پولی» برای انبوه داوطلبان تجربی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، آمایش آموزش عالی یکی از موضوعاتی است که چندین سال است در دستور کار مسؤولان آموزشی کشور قرار دارد؛ به این معنا که  آموزش عالی را بر مبنای نیازهای کشور تطبیق دهیم و بدانیم کجا چه نیازی دارد و بر همان اساس به کدرشته‌ها، ظرفیت دهیم.

بر اساس سند «آمایش آموزش عالی» باید نیازها بررسی شود و بر همین اساس رشته‌ها و ظرفیت آن‌ها تعیین شود.

آنچه مشخص است و بارها از زبان مسؤولان حوزه پزشکی شنیده‌ایم کشور به پزشک نیاز دارد و این در حالی است که رشته‌های پزشکی داوطلب زیادی هم دارند؛ یعنی برای رفع نیاز رشته‌های پزشکی نیروی انسانی مدنظر وجود دارد اما صندلی کافی برای این داوطلبان نیست.

با نگاهی به آمار ظرفیت‌ پذیرش دانشجو در دوره‌های مختلف متوجه می‌شویم که ظرفیت امسال پزشکی با ظرفیت سال ۶۵ برابر شده است.

سال ۶۵ در دوره‌های روزانه برای پذیرش دانشجوی پزشکی ۳ هزار و ۷۲۲ نفر ظرفیت داشته‌ایم و امسال این میزان ۳ هزار و ۷۱۶ نفر است، البته این آمار بدون احتساب دوره‌های خودگردان و دانشگاه آزاد است.

ظرفیت رشته پزشکی در دانشگاه‌های روزانه از ۳۴۹۸ نفر در سال ۹۶ به ۳۵۶۴ در سال ۹۷ نفر افزایش یافته، اما ظرفیت رشته پزشکی پردیس‌های خودگردان از ۱۲۱۰ نفر در سال ۹۶ به ۱۱۹۹ در سال ۹۷ نفر کاهش یافته است.

ظرفیت پزشکی تعهدی از ۶۱۰ نفر در سال ۹۶ به ۵۶۸ نفر در سال ۹۷ کاهش یافته، اما به‌طور کلی مجموع ظرفیت رشته پزشکی از ۵۳۱۸ نفر در سال ۹۶ به ۵۳۳۱ نفر در سال ۹۷ افزایش یافته است.

در گروه علوم انسانی نیز براساس بررسی‌های صورت‌گرفته در رشته‌های پرمتقاضی گروه علوم انسانی مانند حقوق ظرفیت رشته‌ای در دانشگاه‌های روزانه از ۱۷۸۷ نفر در سال ۹۶ به ۱۷۹۹ نفر در سال ۹۷ و ظرفیت آن در دانشگاه‌های شبانه از ۴۵۳ نفر در سال ۹۶ به ۵۱۴ نفر در سال ۹۷ افزایش یافته و در مجموع ظرفیت رشته از ۲۲۴۰ نفر در سال ۹۶ به ۲۳۱۳ نفر در سال ۹۷ نفر افزایش یافته است.

گروه علوم ریاضی و فنی نیز به این صورت است که ظرفیت این رشته در دانشگاه‌های روزانه نیز از ۶۱۰۰ نفر در سال ۹۶ به ۶۰۱۴ نفر در سال ۹۷ کاهش یافته، اما ظرفیت رشته مهندسی برق در دانشگاه‌های شبانه نیز از ۹۵۸ نفر در سال ۹۶ به ۱۰۹۸ نفر در سال ۹۷ نفر افزایش داشته و به‌طور کلی ظرفیت رشته مهندسی برق از ۷۰۵۷ نفر در سال ۹۶ به ۷۱۱۲ نفر سال ۹۷ نفر افزایش یافته است.  

این آمار به نوعی نشان می‌دهد ظرفیت در رشته‌های پرطرفدار زیاد می‌شود اما این ظرفیت در قالب پردیس‌های پولی ارائه می‌شود که این مسأله شاید نشان از درآمدزایی از رشته‌های پرطرفدار داشته باشد.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *