تربیت کاردان تولید و فرآوری خرما با هدف رفع نیازهای کشاورزی

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، با توجه به حرکت دانشگاه‌های کشور به سمت ارتقای مهارت‌آموزی و آموزش کسب و کار به دانشجویان، توسعه رشته‌های مهارتی مدنظر مسؤولان قرار دارد.

دانشگاه جامع علمی‌کاربردی نیز که به طور کلی هدف مهارت محوری را دنبال می‌کند با تشخیص نیازهای مناطق مختلف کشور، رشته‌هایی با هدف رفع نیازهای کشور در بخش‌های مختلف را ارائه کرده است.

از این رو به معرفی دوره کاردانی ناپیوسته فنی باغبانی -تولید و فرآوری خرما می‌پردازیم.

هدف از اجرای این دوره تربیت کاردان علمی ـ کاربردی تولید و فرآوری خرما برای رفع نیازهای بخش کشاورزی درزمینه تولید (کاشت، داشت، برداشت)، فرآوری، بسته­بندی، عرضه و صادرات این محصول است. به‌طوری که نیروهای تربیت شده اطلاعات کافی و قابلیت­های لازم را کسب کرده و توانایی آن ­را داشته باشند، که با برخورداری از دانش و فنون جدید ارتباط مطلوبی بین کارشناسان و تولیدکنندگان را برقرار کنند و منشاء خدمات در بخش‌­هایی که به نحوی با خرما سروکار دارند، باشند

انجام عملیات کاشت، داشت و برداشت تولید خرما، سرپرستی واحدهای تولید و فرآوری خرما، سرپرستی واحدهای تکثیر و فروش نهال خرما، اصلاح نهال خرما، کنترل آفات و بیماری‌های خرما و کنترل علف های‌هرز خرما از قابلیت‌هایی است که دانش‌آموختگان این دوره به آن دست می‌یابند.

دانش‌آموخته این دوره می‌تواند مشاغلی مانند تولید کننده خرما، کاردان اصلاح و تکثیر نخل، کنترل کننده آفات، بیماریها و علف های‌هرز در نخلستان را احراز کند.

جداول مربوط به دروس مهارتی مشترک، دروس اصلی و دروس پایه این دوره از لینک زیر  قابل دریافت است.

   

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *