اگر مرا می‌بینید، گریه کنید!

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، متون نوشته شده بر سنگ‌های تاریخی حاوی پیام‌هایی عجیب در رود اروپایی البه است که از رخ دادن خشکسالی خبر می‌دهد.

براساس گزارش «لایو ساینس»، از گذشته‌ تاکنون ساکنان اروپای مرکزی به خصوص شهرهای اطراف رود البه در زمان‌های وقوع خشکسالی پیام‌های مختلفی در مورد کم‌آبی را بر روی سنگ‌هایی که در دیواره این رود قرار داشته‌اند، می‌نوشتند.

زمانی که سطح آب این رود در حالت عادی و مطلوبی باشد این سنگ‌ها به همراه پیامشان در زیر آب قرار می‌گیرند و دیده نمی‌شوند اما هنگامی که سطح آب پایین می‌آید نوشته‌ها ظاهر شده و در ابتدایی‌ترین شیوه ساکنان این مناطق را از وقوع خشکسالی و وضعیت آب آگاه می‌کند.

براساس گزارش «گجت‌نیوز»، قدیمی‌ترین سنگی که به تازگی از آب رود البه بیرون زده است به قرن هفدهم و سال ۱۶۱۶ مربوط می‌شود؛ بر روی این سنگ به زبان آلمانی نوشته شده که «اگر مرا می‌بینید، گریه کنید».

از طرف دیگر، با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی و تغییر وضع زندگی انسان‌ها نسبت به گذشته‌های دور، به نظر می‌رسند که شرایط آب و هوایی سیاره ما در حال رسیدن به وضعیتی است که کاری جز گریه کردن برای آن، برای بشریت باقی نمی‌ماند.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *